Curl BC Curl BC

LIVE SCORING

Teams Shantz, Craig tops at 2022 Connect Hearing BC Masters

March 14, 2022

There was some great curling and some intense competition at the Royal City Curling club over the past week, as the Connect Hearing BC Masters rolled into New Westminster, from March 9th to 13th.

On the women’s side, there was spirited play throughout the week, but things really got interesting as the event moved into the final playoffs. With Team Shantz having punched their ticket to the finals the night before, it came down to Teams Klebe and Gardner on Sunday morning, with Team Klebe taking an early lead and holding onto it until the game’s end after seven. When all was done, Team Klebe took the 7-2 win, and Team Gardner took the bronze medals.

Team Gardner – Bronze medalists

The championship final saw a Team Klebe-Team Shantz matchup, which was a real barnburner, with each team holding the lead at different times. The battle continued into the eighth, when Team Shantz pulled ahead by a point, and won the game, and the Masters’ crown, 6-5.

Team Klebe – Silver medalists

The men’s event saw tight playoffs, with Team Craig qualifying for the final on Saturday night, and Teams van Yzerloo and King battling it out on Sunday morning. After the score see-sawed a number of times, Team King finally emerged victorious in the eighth, taking it 6-4 and leaving Team van Yzerloo with the bronze.

Team van Yzerloo – Bronze Medalists

In the men’s championship final, on Sunday afternoon, Team Craig came out of the gate strong, scoring in the first and not letting Team King catch up. The game ended after seven, with a 5-3 Team Craig victory.

Team King – Silver Medalists

 

Full results for all draws in the tournament are as follows:

2022 BC Masters Men’s results

Draw 1 – Wednesday, March 9 at 9:00AM

Team Zwarych over Team van Yzerloo 7-6

Team Sieg over Team Zbeetnoff 7-4

Team Lepine over Team Moore, 8-2

 

Draw 2 – Wednesday, March 9 at 2:00pm

Team Shimizu over Team King 7-5

Team Craig over Team Switzer 8-4

Team Macdonald over Team Dudar 6-3

Team Lepine over Team Zwarych 8-3

 

Draw 3 – Wednesday, March 9 at 7:00pm

Team Sieg over Team Moore, 5-4

Team King over Team Dudar, 7-5

Team Craig over Team Shimizu, 9-7

Team Van Yzerloo over Team Zbeetnoff, 6-2

Team Switzer over Team Macdonald, 7-4

 

Draw 4 – Thursday, March 10 at 9:00am

Team Lepine over Team Zbeetnoff, 6-3

Team Van Yzerloo over Team Sieg, 5-4

Team Zwarych over Team Moore, 7-4

 

Draw 5 – Thursday, March 10 at 2:00pm

Team Dudar over Team Switzer, 8-6

Team Macdonald over Team Shimizu, 8-6

Team Craig over Team King, 8-5

 

Draw 6 – Thursday, March 10 at 7:00pm

Team Craig over Team McDonald, 9-5

Team Zbeetnoff over Team Zwarych, 9-8

Team King over Team Switzer, 6-5

Team Dudar over Team Shimizu, 8-6

Team Lepine over Team Sieg, 7-4

Team Van Yzerloo over Team Moore, 7-2

 

Draw 7 – Friday, March 11 at 2:00pm

Team Van Yzerloo over Team Lepine, 13-1

Team Sieg over Team Zwarych, 9-6

Team Zbeetnoff over Team Moore, 9-2

 

Draw 8 – Friday, March 11 at 7:00pm

Team King over Team McDonald, 7-6

Team Craig over Team Dudar, 8-1

Team Shimizu over Team Switzer, 7-4

 

Draw 9 – Saturday, March 12 at 2:00pm

Team King over Team Sieg, 6-4

Team Lepine over Team Macdonald, 6-1

 

Draw 10 – Saturday, March 12 at 7:00pm

Team King over Team Lepine, 6-5

Team Craig over Team van Yzerloo, 6-5

 

Draw 11 – Sunday, March 13 at 10:00am

Team King over Team van Yzerloo, 6-4

 

Draw 12, Sunday, March 13 at 3:00pm

Team Craig over Team King, 5-3

 

2022 BC Masters Women’s results

 

Draw 1 – Wednesday, March 9 at 9:00am

Team Gardener over Team House, 8-6

Team Klebe over Team Lee, 5-3

Team Erdos over Team Burrus, 10-1

 

Draw 2 – Wednesday, March 9 at 2:00pm

Team Shantz over Team Burrus, 9-1

Team Lepine over Team Rampton, 8-2

 

Draw 3 – Wednesday, March 9 at 7:00pm

Team Klebe over Team Rampton, 10-1

 

Draw 4 – Thursday, March 10 at 9:00am

Team Klebe over Team Erdos, 8-1

Team Shantz over Team Gardner, 7-5

Team Lepine over Team Lee, 6-2

 

Draw 5 – Thursday, March 10 at 2:00pm

Team Gardner over Team Lepine, 4-3

Team Lee over Team Rampton, 9-4

Team House over Team Burrus, 10-2

 

(no draw 6)

 

Draw 7 – Friday, March 11 at 2:00pm

Team Erdos over Team Lee, 5-3

Team Lepine over Team Klebe, 4-3

Team Shantz over Team House, 7-5

 

Draw 8 – Friday, March 11 at 7:00pm

Team Gardner Over Team Burrus, 11-6

Team Shantz over Team Erdos, 8-3

Team House over Team Rampton, 10-9

 

Draw 9 – Saturday, March 12 at 2:00pm

Team Klebe over Team Erdos, 10-2

Team Lepine over Team House, 9-4

 

Draw 10 – Saturday, March 12 at 7:00pm

Shantz over Gardner, 11-1

Team Klebe over Team Lepine, 6-3

 

Draw 11 – Sunday, March 13 at 10:00am

Team Klebe over Team Gardner, 7-2

 

Draw 12 – Sunday, March 13 at 3:00pm

Team Shantz over Team Klebe