Nikola Latin 14:31

Curl BC Curl BC

LIVE SCORING

Contact Us

The Curl BC office is located at the Fortius Sport & Health Centre in Burnaby.

Curl BC
Suite 2001A – 3713 Kensington Avenue,
Burnaby, BC
V5B 0A7
Main telephone: 604-333-3616
Toll free: 1-800-667-CURL (2875)
Fax: 604-333-3615

Staff

Scott Braley, CEO
604-333-3621, sbraley@curlbc.ca
Management of operations, revenue generation, partnerships & sponsorship

Melissa Sim, Member Services Manager
604-333-3620, msim@curlbc.ca
Member services, affiliation, insurance, disability sports, awards, resources

Will Sutton, Competitions Manager
604-333-3622, wsutton@curlbc.ca
Competitions, high performance, multi-sport games

Kim Dennis, Education & Camps Coordinator
604-333-3619, kdennis@curlbc.ca
Coaching courses, ice tech courses, Rockslide Curling Camp, Business of Curling, Safe Sport

Rebecca Connop Price, Communications & Marketing Manager
604-333-3617, rconnopprice@curlbc.ca
Website, The Curling Connection, Yearbook, media releases, social media, marketing materials

Lindsay Shannon, Administrative Coordinator
604-333-3618, lshannon@curlbc.ca
Office management, course and playdown registrations, record management, online payments

Melissa Soligo, High Performance Director
250-507-2875, mksoligo@curlbc.ca
High Performance Program, athlete development, national team coaching

Regional Representatives

Region 1 – West Kootenays

Regional Rep: TBA

Beaver Valley, Castlegar, Grand Forks, Nelson, Riondel, Salmo Valley, Trail

Region 2 – East Kootenays

Regional Rep: Shanda Fulcher – shandaf@shaw.ca

Cranbrook, Creston, Elkford, Fernie, Golden, Invermere, Kimberley, Sparwood

Region 3 – South Okanagan

Regional Rep: Dawn Walker – sunrisered@shaw.ca

Kelowna, Oliver, Osoyoos, Penticton, Princeton, Summerland, Winfield

Region 4 – North Okanagan

Regional Rep: Dave Merklinger – vcc@vernoncurlingclub.com

Armstrong, Enderby, Lumby, Revelstoke, Salmon Arm, Vernon

Region 5 – Cariboo

Regional Rep: Terry Phillips – phillipsat@shaw.ca

100 Mile House, Fraser Lake, Mackenzie, Prince George, Quesnel, Wells, Williams Lake

Region 6 – Northwest

Regional Rep: Iain Illing – iilling@telus.net

Hirsch Creek, Houston, Prince Rupert, Smithers, Terrace

Region 7 – Thompson

Regional Rep: Paul Quesnel – jpq@coppervalley.bc.ca

Ashcroft, Barriere, Chase, Lillooet, Kamloops, McArthur Island, Merritt, Wells Gray

Region 8 – South Island

Regional Rep: Kathy MacKenzie – kgmackenzie@telus.net

Esquimalt, Juan de Fuca, Victoria

Region 9 – Mid-Island

Regional Rep: Jim Hoffman – jimargo@shaw.ca

Alberni Valley, Cowichan Rocks, Duncan, Kerry Park, Nanaimo, Parksville, Qualicum

Region 10 – North Island

Regional Rep: Don Mitchinson – don.mitchinson@gmail.com

Campbell River, Comox Valley, Fort Rupert, Powell River

Region 11 – Lower Mainland

Regional Reps:

Ross Johnson – pifflewest@paralynx.com

Liz Goldenberg – lizgj7@gmail.com

Barry Ayers – ayersare@shaw.ca

Kent Bird – manager@abbotsfordcurling.com

Brenda Sims – jsims2@shaw.ca

Jessica McWilliams – jessica@hopecurlingclub.com

Abbotsford, Arbutus, Chilliwack, Cloverdale, Delta Thistle, Gibsons, Golden Ears, Hollyburn, Hope, Howe Sound, Langley, Marpole, Mission Granite, Peace Arch, Port Moody, Richmond, Royal City, Tunnel Town, Vancouver

Scoring

Live scoring is available during Curl BC playdowns and championships.

Live Scoring