Curl BC Curl BC

LIVE SCORING

Parksville 2020

2020 BC U18 Curling Championships

This event was cancelled due to Covid-19.

March 17-22, 2020
Parksville Curling Club

Hotel information

PACIFIC SHORES RESORT & SPA

1600 Stroulger Road, Nanoose Bay

They are a short seven-minute drive to the rink. Phone to reserve 250-586-7262.  Their website is www.pacificshoresbc.com. The rooms and rates are: 1) $119+tax+$11.50 resort fee. – 1 queen + pullout  2) $199+tax+$11.50 resort fee – 2 bdrm suite with kitchen and 3) $149+tax+$11.50 resort fee – 1 bdrm suite with kitchen.

Hospitality

Banquet:

The Parksville host committee will be hosting a banquet for all curlers and coaches Wednesday March 18th from 6pm-10pm at the Curling Club.  Please contact Judy Hawkes at 250-248-1652 judyhawkes@shaw.ca to confirm your attendance and include any dietary restrictions.

Five banquet tickets will be provided per team, additional tickets are $35.00 and must be reserved prior to March 13th.  Dress is smart casual.

Parent Meet & Greet

 Mount Arrowsmith Brewing Company – 425 Stanford Avenue #109, Parksville is hosting our Meet & Greet on Wednesday March 18th from 6pm-8pm during the Curlers Banquet.  Come out and meet the parents in an Award winning, friendly atmosphere.  Please confirm your coming to Todd Burnham at 250-954-7023 or toddburnham@hotmail.com by March 6th.  Food is available & kids are welcome!

Volunteer

Please fill out the volunteer form to apply to be a volunteer. You must select the Parksville event in the drop down menu in the form.

https://curlbc.wufoo.com/forms/x129c1k51b63g6o/

Boys' teams

Team Tao, Richmond/Vancouver/Port Moody

Skip: Johnson Tao

Third: Toby Mills

Second: Connor Kent

Lead: Michael Nunn

Coach: Vic Shimizu

 

Team Antunes, Summerland/Penticton/Oliver/Kelowna

Skip – Tyler Antunes

Third: Jacob Martin

Second: Eric Waller

Lead: Rhett St. John

Coach: Glen Brennan

 

Team Reed, Golden Ears Winter Club

Skip: Thomas Reed

Third: Kazune Eugene Fei

Second: Adam Fenton

Lead: Matthew Fenton

Coach: Fuji Miki/Brad Fenton

 

Team Ballard, Langley

Skip: Preston Ballard

Third: Neil Imada

Second: Erick Dominiguez

Lead:Ryder Tymich

Fifth: Miles Reed

Coach: Cindy Wenzek

 

Team Deane, Tunnel Town/Nanaimo/Royal City/Vernon

Skip: Connor Deane

Third: Benjamin Morin

Second: Joshua Miki

Lead: Mack Ellis

Coach: Greg Deane

 

Team Parkinson, Comox/Qualicum/Parksville

Skip: Chris Parkinson

Third: Jackson Nowak

Second: Connor Litton

Lead: Christian Klein-Beekman

Coach: Bob Franklin

 

Team Morrill, Parksville

Skip: Michael Morrill

Third: Cole Pletz

Second: Isaac Brightland

Lead: Rowan Brightland

Coach: Rocky Morrill

 

Team Curtis, Comox/Campbell River

Skip: Greg Curtis

Third: Reuben Tiede

Second: Henry Holland

Lead: Jesse Tiede

Coach: Mark Taylor

Girls' teams

Team Buchy, Kimberley/Kelowna/Delta Thistle

Skip: Kaila Buchy

Third: Katelyn McGillivray

Second: Elizabeth Bowles

Lead: Sasha Wilson

Coach: Tom Buchy

 

Team Taylor, Tunnel Town/Royal City

Skip: Jensen Taylor

Third: Meredith Cole

Second: Keira McCoy

Lead: Chelsea Taylor

Coach: Christopher Summers

 

Team Bowles, Delta Thistle

Skip: Emily Bowles

Third: Ashley Mallett

Second: Gabby Brissette

Lead: Grace McCusker

Coach: Marla Mallett

 

Team Wong, Vancouver, Marpole, Langley, Chiliwack & GEWC.

Skip: Sarah Wong

Third: Tanis Short

Second: Amanda Wong

Lead: Naomi Britz

Fifth: Kaelen Coles-Lyster

Coach: Ken Britz

 

Team Calhoun, Kamloops, MacArthur Island, Salmon Arm

Skip: Maeve Calhoun

Third: Neave Calhoun

Second: Kate Hancock

Lead: Kaitlyn Garrett

Coach: Nicky Hancock

 

Team Hafeli, Kamloops

Skip: Holly Hafeli

Third: Jorja Kopytko

Second: Hannah O’Neil

Lead: Natalie Hafeli

Coach: Monica Makar

 

Team Douglas, Gibsons/Duncan/Comox/Parksville

Skip: Rebecca Douglas

Third: Chanelle Meeres

Second: Daleana Reintjes

Lead: Zoe Torgerson

Coach: Dave Douglas

 

Team Richards, Comox Valley/Port Moody

Skip: Gracelyn Richards

Third: Keelie Duncan

Second: Bryn Woloshyn

Lead: Kate Eisner

Fifth: Carley Hardie

Coach: Adam Duncan

Thank you to  the event sponsors

 

 

 

 

 

 

 

 

The road to the championships

Track the teams’ progress on the BC Curling Tours and in playdowns

BC Curling Tours Playdowns